26.9 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaPolitykaTematy egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Tematy egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

Data:

Tematy egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

W tym roku egzamin ósmoklasisty z języka polskiego będzie składał się z trzech części. Pierwsza część będzie polegać na analizie tekstu literackiego, druga na interpretacji tekstu nie literackiego, a trzecia na napisaniu wypracowania.

W części pierwszej uczniowie będą musieli przeczytać fragment prozy lub poezji i odpowiedzieć na pytania dotyczące treści, stylu oraz kontekstu literackiego utworu. Będą musieli również wykazać się umiejętnością interpretacji tekstu oraz wyciągania wniosków na jego temat.

Druga część egzaminu będzie polegać na analizie tekstu nie literackiego, na przykład artykułu prasowego, reklamy czy wywiadu. Uczniowie będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące treści tekstu, jego celu oraz środków stylistycznych użytych przez autora.

W ostatniej części egzaminu uczniowie będą musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Tematy będą dotyczyły aktualnych problemów społecznych, kulturowych lub politycznych. Uczniowie będą musieli wykazać się umiejętnością argumentacji, logicznego myślenia oraz poprawnej polszczyzny.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego jest ważnym sprawdzianem umiejętności językowych uczniów. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować, regularnie czytając literaturę oraz artykuły prasowe, rozwijając umiejętność analizy tekstu oraz argumentacji.

Related stories

Wyrok w sprawie prezydenta Andrzeja Dudy: Pozew mieszkańca Śląska

Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok w sprawie pozwu...

„Święty influencer” zostanie kanonizowany. Papież Franciszek podjął decyzję

Papież Franciszek ogłosił, że "Święty influencer" zostanie kanonizowany. Decyzja...

Porównanie nieaktualnych rakiet z USA i rzekomej superbroni Rosjan. Nagranie ataku ATACMS

Amerykańskie rakiety ATACMS, które zostały użyte w ataku na...

Aktualizacja stanu zdrowia Zbigniewa Ziobry: „Jest słaby, naprawdę zły”

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest w złym stanie zdrowia....

Latest stories